Taalintehdas, Bruksviken, vierassatama
Sijainti
60° 1' 10.488" N, 22° 30' 18.54" E
See map: Google Maps
Arvosana:
(8 ääntä)
Satamamaksuun sisältyy sähkö, vesi sekä ilta- ja aamusauna. Satamavierailla on mahdollisuus käyttää maksullista pesutupaa, josta löytyy kaksi pyykinpesukonetta ja kuivausrumpua.
Satamatoimistosta löytyy laadukkaita myyntituotteita, mm. Holebrook of Sweden, MarinePool ja Henri Lloyd. Valikoimasta löytyy vaatteita,kenkiä, saappaita, koruja ja postikortteja.
Sataman vieressä sijaitsevalta saaristolaistorilta löytyy saaristolaistuotteita ja sataman läheisyydessä sijaitsee apteekki,Alko,kaksi ruoka kauppaa, ravintoloita ja kahvila sekä huoltoasema.Taalintehtaan torikauppa kukoistaa kesäkuukausien aikana keskiviikkoisin ja lauantaisin. Vieraamme arvostavat lähellä olevaa puistoa ja lasten leikkipaikkaa, iästä riippumatta.
Heinäkuun ensimmäisenä viikonloppuna järjestettävä Baltic Jazz festivaali kerää yhteen moneen tunnettuja artisteja.Konserttiliput on viisasta varata hyvissä ajoin! (www.balticjazz.com) Baltic Jazzin aikana voi lämmin vesi loppua suuren käyttäjämäärän vuoksi.
Teemme tästä kaudesta lähtien yhteistyötä Satamapaikka.com kanssa.
Sauna, suihku: yleisvuorolla ilman
yöpymistä 4,00 € henkilö
Pesutupa: 4,00 € pesukoneellinen
2,00 € kuivausrumpu, varaukset
tehdään satamakonttorissa
Minigolf: 2,00 € maila
Satamamaksu ilman miehistöä:
1 yö: 15,00 €
Merikartta | 646, 648 |
---|---|
Alue | B |
Minimisyvyys | 1.0 |
Maksimisyvyys | 3.5 |
Yritys | Taalintehtaan vierassatama |
WWW | |
Puhelin | 020 763 9616 |
Maksu | 27€ tai 35€ (kylkikiinnitys) |
Satamanumero | 603 |
Vieraspaikkamäärä | 60 |
Sataman palvelut:
Kommentit
Vesku (ei varmistettu)
Ke, 06/17/2015 - 00:56
Ikilinkki
ehkä hieman yllättäen
ehkä hieman yllättäen positiivinen tuttavuus. Kaikki kylän palvelut kivenheiton päässä. Uimarantakin löytyy noin kahden kilometrin päästä kun seuraa rantaa. Sataman perusasiat kunnossa.
Kekkosmies (ei varmistettu)
Ma, 07/20/2015 - 09:03
Ikilinkki
Ei mitään suurempaa
Ei mitään suurempaa moitittavaa eikä kehuttavaa. Ehkä jopa pieni pettymys. Mopopojat rälläävät laiturin vieressä aamun pikkutunneille. Minigolf surkeassa kunnossa.
Hanski (ei varmistettu)
To, 07/23/2015 - 18:51
Ikilinkki
Erinomainen ravintola
Erinomainen ravintola Portsaid rannassa, meitä oli neljä syömässä ja kaikki tilasivat erilaista ruokaa ja jokainen kehui vuolaasti omaansa.
Anonyymi (ei varmistettu)
Ti, 06/21/2016 - 17:35
Ikilinkki
Skyddad för alla vindar och
Skyddad för alla vindar och hamnvärden tog emot och visade lämplig plats.
Anne (ei varmistettu)
Ke, 07/27/2016 - 20:22
Ikilinkki
Saaristotourneen siistin
Saaristotourneen siistin naisten sauna ja suihkutilat.
Ruukin sauna, kahvila, tutustumisen arvoinen. Ihanat kakut.
PePe (ei varmistettu)
Ke, 07/27/2016 - 21:23
Ikilinkki
Sympaattinen pikkupaikka
Sympaattinen pikkupaikka jossa vähän rosoinen teollinen historia on kouriintuntuvasti läsnä. Toimivat peruspalvelut niin satamassa kuin kylällä. Satamamaksu 27€.
PePe (ei varmistettu)
Ke, 07/27/2016 - 21:25
Ikilinkki
Sympaattinen pikkupaikka
Sympaattinen pikkupaikka jossa vähän rosoinen teollinen historia on kouriintuntuvasti läsnä. Toimivat peruspalvelut niin satamassa kuin kylällä. Satamamaksu 27€.
Constance (ei varmistettu)
Ma, 06/11/2018 - 19:05
Ikilinkki
Kiitos, hyvä palvelu kuten
Kiitos, hyvä palvelu kuten aiemminkin. Satama ei ollut vielä valmis mutta toimi. Saatiin jopa kotiin unohtuneen karttasuojuksen tilalle uusi. Taalintehdas on must joka vuosi!
Heikki (ei varmistettu)
Ti, 06/19/2018 - 17:43
Ikilinkki
Satama on remontoitu. Uutta
Satama on remontoitu. Uutta ja siistä. Pesutupa, jossa voi tiskata myös astiansa. Poijut lienee siirretty ulommaksi, koska poijut ovat sopivan matkan päässä laiturista. Tulen toistekin.
jc (ei varmistettu)
To, 08/05/2021 - 09:52
Ikilinkki
Nyt 2021 nimi on DB marina ja
Nyt 2021 nimi on DB marina ja satamamaksu edelleen 27e sis. sähkö, sauna, suihku. Tuo yllä mainittu parkkimaksu ilman miehistöä on kyllä nyt kalliimpi, 20e. Siisti paikka käveltävillä aisoilla ja hyvä palvelu.